Програмний комплекс автоматизації центрів надання адміністративних послуг (Інформаційна система "Вулик")

Що таке інформаційна система «Вулик»

Програмний комплекс автоматизації центрів надання адміністративних послуг (Інформаційна система «Вулик») як підсистема Системи електронної взаємодії органів виконавчої влади (СЕВ ОВВ) розроблено в рамках проекту EGOV4UKRAINE (проект підтримки програми ULEAD з Європою) спільно з Державним агентством з питань електронного урядування (постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2019 р. № 829 Державне агентство з питань електронного урядування України було реорганізовано і створено Міністерство цифрової трансформації України) для центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП).

Метою створення системи є підвищення доступності та якості надання ЦНАП послуг та забезпечення надійного зберігання й захисту інформації. ІС «Вулик» має прискорити роботу адміністраторів ЦНАП завдяки переходу до роботи з заявками громадян в електронному вигляді та спрощеній взаємодії з державними реєстрами в режимі реального часу.

Чому виникла потреба у створенні такої системи

В Україні працювало близько 800 ЦНАП, і майже 80–85% з них не мали інформаційних систем управління процесом надання послуг, які би значно підвищили ефективність роботи з обслуговування громадян. Тому Державне агентство з питань електронного урядування України ініціювало впровадження типової інформаційної системи для забезпечення єдиних високих стандартів роботи ЦНАП по всій території країни. Система дістала влучну назву «Вулик».

ІС «Вулик» — централізована система і тому адмініструється віддалено, що дозволяє надавати технічну підтримку дистанційно та швидко, без потреби наймати місцевих ІТ-спеціалістів.

ІС «Вулик» відрізняється від інших систем тим, що має доступ до державних реєстрів та можливість онлайн обміну даними через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів «Трембіта». Це дозволить значно пришвидшити процес надання адміністративних послуг громадянам.

Водночас слід розуміти, що використання цієї можливості залежить від низки факторів. Насамперед від підключення до «Трембіти» тих чи інших державних реєстрів і, відповідно, готовності органів виконавчої влади до здійснення обміну інформацією. Це поступовий процес, що вимагає нормативно-організаційних та технічних рішень.

Історія

У серпні 2018 — травні 2019 рр. відбулося пілотування «Вулика» в 10 містах України з чисельністю населення від 4 до 100 тисяч мешканців. З серпня 2019-го розпочалося підключення до ІС «Вулика» ЦНАП, які відкривалися за підтримки проекту EGOV4UKRAINE. Проект є частиною програми децентралізації в Україні для створення більш прозорого та підзвітного врядування та підтримує заходи, що фінансуються програмою “U-LEAD з Європою”. Програма фінансується ЄС та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею, Швецією та Словенією.

У серпні було розпочато процес підключення до ІС «Вулика» ЦНАП, які відкривалися в новостворених об'єднаних територіальних громадах за допомогою програми “U-LEAD з Європою”. Станом на 1 липня 2020 року в ІС «Вулик» працювали понад 100 ЦНАП.

Розвиток та адміністрування

На сьогоднішній день до цієї системи підключено понад 800 ЦНАП і цей показник зростає.

Планується, що інформаційна система буде доступною для всіх ЦНАП, які виявлять бажання користуватися нею. Супроводження та адміністрування системи заплановано в рамках бюджетних видатків, тому для ЦНАП система буде безоплатною.

Програмне забезпечення для «Вулика» розроблено українською ІТ-компанією SoftXpansion.

Технічним адміністратором ІС «Вулик» є Державне підприємство «ДІЯ».

Перейти на сайт